Služby v kúpeľoch

Možnosti ubytovania, ponúkané stravovanie, ale aj kvalita ďalších služieb, to všetko sú dôležité faktory, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú celkový dojem z liečebného pobytu. Viete, aké možnosti ubytovania a stravovania na vás čakajú?

Druhy ubytovacích zariadení v kúpeľoch a rozdiel medzi nimi 

Každé kúpeľné zariadenie ponúka svojim návštevníkom na výber z ubytovacích zariadení rôznej kategórie, od lacného základného ubytovania so spoločnou kúpeľňou až po luxusné apartmány a 5 hviezdičkové hotely. Viete, aký je rozdiel medzi jednotlivými ubytovacími zariadeniami a ako zistiť, ktoré bude pre vás to pravé? 

Kúpeľný hotel

Kúpeľný hotel predstavuje hotel nachádzajúci sa na mieste, ktoré nesie označenie „kúpeľné miesto”. Hosťom poskytuje rozsah služieb stanovený pre príslušnú triedu hotela s ponukou liečebnej starostlivosti, pričom hosťom je k dispozícií aj lekár. Ako kúpeľný hotel možno označiť iba hotel, ktorý spĺňa požiadavky najmenej hotela triedy ***.  

Kúpeľný hotel Thermia Palace v Piešťanoch

Apartmánový dom

Ubytovacie zariadenie, ktoré je prevádzkované zvyčajne len v sezóne a poskytuje hosťom prechodné ubytovanie najmenej v piatich apartmánoch alebo v štúdiách.

Apartmány Royal Aphrodite Palace v Rajeckých Tepliciach

Vila 

Menšie ubytovacie zariadenie, v ktorom sa nachádzajú samostatné apartmány (menší počet ako v apartmánovom dome), prípadne izby. Vhodný typ ubytovania pre skupiny ľudí, ktoré cestujú spoločne. 

Vila Fontána Bardejovské Kúpele

Penzión 

Jednoduché ubytovacie zariadenie hotelového typu minimálne s 5 izbami a maximálne so 4 stálymi lôžkami v izbe.

Penzión František Bardejovské Kúpele

Liečebný alebo kúpeľný dom

Špeciálne ubytovacie zariadenie nachádzajúce sa na mieste, ktoré nesie označenie „kúpeľné miesto”. Okrem ubytovania poskytuje toto zariadenie aj liečebnú starostlivosť, pričom hosťom je k dispozícií aj lekár. 

Liečebný dom Goethe Sklené Teplice

Depadence

Vedľajšia budova bez vlastnej recepcie, organizačne súvisiaca s hotelom/liečebným domom, ktorý zabezpečuje pre dependance celý rozsah služieb zodpovedajúci príslušnej triede a nie je vzdialený viac ako 300 m.

Depandance Diana kúpele Lúčky

Pacienti zdravotných poisťovní sú najčastejšie ubytovaní v liečebných domov alebo depadence, no doplatiť si môžu ľubovoľné ubytovacie zariadenie podľa voľných kapacít. 

Možnosti stravovania v kúpeľoch

Pri kúpeľných pobytoch cez zdravotnú poisťovňu býva stravovanie zabezpečené formou tzv. plnej penzie. Plná penzia predstavuje 3 jedlá denne – raňajky, obed, večera. Kým raňajky sú vo väčšine kúpeľov podávané formou švédskych stolov, servírovanie obedov a večerí sa líši v závislosti od konkrétnych kúpeľov. 

Kým niektoré kúpeľné zariadenia uprednostňujú švédske stoly aj pri podávaní obedov a večerí, iné kúpele ponúkajú výber z 3 až 5 jedál. Výber sa však nerealizuje v deň podávania, ale niekoľko dní vopred. 

Časté otázky

V kúpeľoch nájdeme ubytovacie zariadenia ako sú kúpeľný hotel, apartmánový dom, vila, penzión, liečebný alebo kúpeľný dom, depadence.

Najviac návštevníkov preferuje ubytovanie v liečebnom dome alebo kúpeľnom hoteli.

Pri všetkých liečebných pobytoch cez zdravotnú poisťovňu je strava zabezpečená formou plnej penzie.

Scroll to Top