Na tieto druhy masáži sa môžete tešiť v kúpeľoch

Masáž je jedna z najstarších foriem terapie, ktorú ľudstvo využíva už celé stáročia. Liečba dotykom má blahodárny účinok na telesnú a duchovnú stránku.

Čo je to masáž

Liečba dotykom predstavuje terapiu, ktorá je založená na hmate a rôznych dotykoch. Intenzita dotykov, dĺžka masáže a masírovaná časť tela závisia od zdravotných problémov, ktoré má masáž za úlohu riešiť. 

Pre čo najväčší efekt by mala masáž vždy prebiehať v príjemnom uvoľňujúcom prostredí.

Aké sú účinky masáže na zdravie 

Správne prevedená masáž prispieva k odbúraniu únavy, prekrveniu pokožky, odstraňuje svalové kŕče, nervové napätie, stimuluje krvný aj lymfatický  obeh, odplavuje z tela toxické látky, uvoľňuje svaly, kĺby a šľachy, čím prispieva k odstráneniu bolestí chrbta, šije a hlavy.

Masáž predstavuje jednu z najstarších liečebných metód

Kedy sa masáž neodporúča – kontraindikácie masáže

Absolvovanie masáže je zakázané pri ochoreniach ako sú zhubné nádory, horúčka, kožné infekcie, tuberkulóza a rôzne akútne zápaly (zápal obličiek, žlčníka, kĺbov…).

Zvážiť návštevu masáže by mali aj tehotné ženy, ženy v šestonedelí alebo počas menštruácie, starší ľudia trpiaci odvápňovaním kostí a pacienti s ochoreniami srdca. 

Aké druhy masáži poznáme

V kúpeľoch sa na liečbu využíva viacero druhov masáži, z ktorých každá má svoje špecifické prevedenie a účinok na ľudský organizmus. Vo všeobecnosti môžeme masáže rozdeliť na zdravotné a relaxačné.

Zdravotné masáže

Hlavnou úlohou zdravotných masáži je liečiť alebo zmierniť príznaky zdravotného problému pacienta.

Klasická masáž

Cieľom klasickej masáže je zvýšiť prekrvenie ciev a svalov, znížiť bolesť, zmierniť opuchy a zlepšiť tok lymfy. Skladá sa zo špeciálnej sústavy masážnych hmatov na kožu, podkožné štruktúry a svaly. Pred začatím masáže sa na masírovanú oblasť aplikuje emulzia.

Mäkké techniky

Súhrn náročných hmatov a techník, ktorých cieľom je odstrániť celotelový problém. Terapia mäkké techniky sa vykonáva tlakom na príslušné body, na čo sval reaguje uvoľňovaním. Masér začína na krčnej chrbtici a postupne prechádza až ku kostrči. Masáž sa prevádza na sucho, nepoužíva sa pri nej žiadny olej, ani emulzia.

Reflexná masáž

Špeciálna liečebná masáž, ktorej cieľom je odstrániť reflexné zmeny v koži, podkoží a na obaloch svalov. Tento liečebný zásah do organizmu vedie k zvýšeniu látkovej výmeny,  zmene vegetatívnej rovnováhy, zlepšeniu tonusu svalstva a zároveň ovplyvňuje funkciu periférnych orgánov a zlepšuje prekrvenie svalov a ciev.

Reflexná masáž chodidiel

Masáž zameraná na masírovanie akupresúrnych bodov na chodidlách. Cieľom je zmena vegetatívnej rovnováhy organizmu, čo vedie k zníženiu bolestivosti a pozitívnemu ovplyvneniu funkcie vnútorných orgánov.

Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž sa vykonáva tlakom na pokožku bez použitia emulzií alebo olejov. Lymfodrenážna masáž pomáha zbaviť telo opuchov, posilniť imunitu, detoxikovať organizmus a uvoľniť dýchanie cesty. Po absolvovaní lymfodrenáže sú z tela vyplavené látky, ktoré sú pre organizmus škodlivé. Okrem toho lymfodrenáž pomáha aj k zmierneniu celulitídy, zlepšeniu fyzickej kondície a môže viesť k poklesu hmotnosti.

Reflexná masáž chodidiel vďaka akupunktúrnym bodom ovplyvňuje fungovanie celého organizmu

Relaxačné masáže

Relaxačné masáže slúžia prevažne na uvoľnenie organizmu a zrelaxovanie od stresu. 

Aromaperapeutická masáž

Masáž podobná klasickej masáži, no pri masírovaní sa nepoužíva emulzia, ale rôzne vonné oleje.

Medová masáž

Špeciálna masáž chrbta, ktorá sa vykonáva masážnymi pumpovacími hmatmi, pričom chrbát pacienta je pred začatím masáže ošetrený nanesením medu. Masáž pomáha odstrániť stres a preťaženie organizmu, čo prospieva nielen vysokopracovne vyťaženým osobám, ale aj dlhodobo chorým pacientom a osobám po náročných operáciách.

Masáž lávovými kameňmi

Táto masážna technika využíva na masírovanie striedanie horúcich a studených čadičových kameňov.

Bambusová masáž

Zaujímavá masážna technika, ktorá kombinuje prvky thajskej, čínskej a shiatsu masáže s lymfodrenážou a klasickou masážou. Namiesto rúk pri tomto druhu masáže používa masér bambusové tyče rôznej veľkosti, ktorých cieľom je vyvolať väčšiu stimuláciu. 

Časté otázky

Masáž predstavuje terapiu založenú na dotykoch a hmatoch.

Masáž pomáha uvoľniť svalové napätie, zrelaxovať, ale aj liečiť niektoré zdravotné problémy.

Absolvovanie masáže je zakázané pri zhubných nádoroch, horúčke, kožných infekciách, tuberkulóze a rôznych akútnych zápaloch. Zdravotné problémy, pri ktorých je absolvovanie masáže na zvážení, nájdete tu.

Masáže môžeme rozdeliť na zdravotné a relaxačné, pričom obe skupiny obsahujú množstvo rôznych masážnych techník. Pozrieť prehľad masážnych techník.

Zdravotné masáže sú špeciálne druhy masáži, ktorých úlohou je zmierniť zdravotné problémy.

Scroll to Top