Elektroliečba, spoznajte pozitívne účinky tejto liečebnej procedúry

Elektroliečba je najpoužívanejšia fyzikálna liečebná procedúra. Medzi základné elektroliečebné metódy radíme diatermiu, magnetoterapiu, rebox, tens prúdy a diatermické prúdy. Poznáte ich všetky a viete ako vám pomôžu? Elektroliečba, spoznajte pozitívne účinky tejto liečebnej procedúry.

Čo je to elektroliečba

Elektroliečba predstavuje špeciálne fyzioterapeutické procedúry, ktoré využívajú účinky elektrickej energie s cieľom zlepšiť zdravotný stav pacienta.

Aký je princíp elektroliečby

Hlavnou úlohou elektroliečby je stimulovať nervy a svaly striedavým elektrickým prúdom rôzneho priebehu a frekvencie. Elektroliečebné procedúry využívajú pôsobenie nízko, stredne aj vysokofrekvenčného prúdu. Frekvencia, šírka impulzov a ich amplitúda sú prispôsobené podľa zdravotného problému, ktorý je elektroliečbou liečený. Vďaka pôsobeniu špecifických druhov prúdu podporuje elektroliečba chod fyziologických procesov v tkanivách.

Elektroliečba je najpoužívanejšia fyzikálna liečebná metóda

Kedy sa používa elektroliečba

Elektroliečba pomáha liečiť mnohé neurologické, ortopedické a interné ochorenia, ktoré sú sprevádzané bolestivosťou a zvýšeným alebo zníženým svalovým napätím.

Procedúry z radu elektroliečby sú indikované napríklad pri nervových a svalových bolestiach, ochoreniach kĺbov a chrbtice, reumatizme, bolestiach hlavy a migrénach.

Aké sú účinky elektroliečby na zdravie

Všetky elektroliečebné procedúry majú nasledujúce účinky:

  • analgetický,
  • myorelaxačný,
  • spasmolotický,
  • hypermetický
  • antiedematózny.

Využitie elektroliečby v kúpeľoch

Terapia v kúpeľoch využíva rôzne elektroliečebné procedúry, pričom nie všetky môžu byť dostupné v každých kúpeľoch. Využívanie elektroliečebných procedúr závisí najmä od indikácií, na liečbu ktorých sa dané kúpeľné zariadenie špecializuje.

Diatermia

Elektroliečebná procedúra, ktorá využíva vplyv vysokofrekvenčného elektrického prúdu s nízkym napätím. Využíva sa prevažne na liečbu poúrazových stavov.

Diadynamik

Táto procedúra využíva zmiešané prúdy (galvanický, faradický a pod.), ktoré majú schopnosť dráždiť svaly, čo vedie k zvýšeniu prekrvenia a urýchleniu hojenia. Používa sa prevažne pri ochoreniach pohybového aparátu, bolestivých stavoch, omrzlinách a poruchách prekrvenia.

Rebox

Rebox prístroj využíva na elektroliečebné ošetrenie 2 elektródy. Jednu z elektród drží pacient v ruke a druhú elektródu prikladá fyzioterapeut na bolestivé miesto. Rebox sa využíva na úľavu od bolesti a uvoľnenie svalového napätia.

TENS prúdy

Transkutánna elektrická elektrostimulácia, ako sa odborne TENS prúdy nazývajú, pracuje na princípe dráždenia nervových zakončení. Jednotlivé elektrické impulzy sa líšia tvarom a sú výnimočne krátke. Aplikovať TENS prúdy je možné v salvách, vlnách alebo kontinuálne.

Diatermické prúdy

Diatermické prúdy pracujú s rôznymi zmesami elektrických, galvanických, impulzných a faradických prúdov. Využívajú sa napríklad pri ochoreniach pohybového aparátu, neuralgiách, myalgiách, artrózach, edémoch, spondylózach a Raynoldsovej chorobe.

V kúpeľoch sa na liečbu využívajú rôzne formy elektroterapie

Bemmer terapia

Súčasťou bemmer terapie sú elektromagnetické ošetrenie a lúčová terapia, ktoré vedú k posilneniu samoliečiteľných schopností organizmu a regenerácií.

Hydrogalvan

Hydrogalvan predstavuje končatinový galvanický kúpeľ, ktorého cieľom je ovplyvniť vodivosť periférnych nervov a zlepšiť prekrvenie končatín. Používa sa prevažne pri neuralgiách, polyneuritídach, bolestiach kĺbov a zápalových ochoreniach väziva.

Magnetoterapia

Magnetoterapia je liečebná metóda, ktorá využíva účinky nźkofrekvenčného magnetického poľa na biologické tkanivá. Vďaka aplikácií pulzného magnetického poľa dochádza v organizme k pozitívnym zmenám aktivity niektorých enzýmov a biochemických pochodov. Používa sa napríklad pri vertebrogénnom syndróme, myopatiách, migrénach, poúrazových stavoch, reumatickej artritíde, či Bechtererovej chorobe.

Zistite viac o magnetoterapii.

Ultrazvuk

Aplikácia ultrazvukových elektromagnetických vĺn o frekvencii 0,8 – 1,2 MHz a intenzite 0,5 – 1,5 W. Vo fyzioterapii sa využíva pre svoje analgetické a spasmolytické účinky.

Phyaction

Procedúra, ktorá využíva rôzne formy elektrickej energie, ktoré pôsobia prostredníctvom zvlhčených vákuových prísaviek. Má myorelaxačné, analgetické, tonizačné a sympatikolytické účinky.

Ako prebiehajú elektroliečebné procedúry v kúpeľoch

Trvanie jednotlivých elektroliečebných procedúr je zvyčajne 15 minút. Všetky tieto procedúry je možné ordinovať len na základe predpisu lekára.

Časté otázky

Návrat hore