Teploliečba alebo keď teplo lieči

Teploliečba predstavuje liečebné procedúry, ktoré využívajú pôsobenie tepla na ľudský organizmus. Ide o jedny z najrozšírenejších kúpeľných procedúr.

Čo je to teploliečba

Teploliečba, alebo inak povedané liečba teplom, je metóda fyzikálnej terapie, počas ktorej pôsobia na organizmus termické podnety. Podľa miesta aplikácie procedúry rozlišujeme lokálnu a celkovú termoterapiu.

Aký je princíp teploliečby

Počas aplikácie tepelných podnetov reaguje organizmus rozširovaním ciev, zrýchlením srdcovej činnosti a zvýšením dychovej frekvencie. Už pri zvýšení telesnej teploty o 1°C sa zrýchli tep o 12 – 20 úderov za minútu a dychová frekvencia sa zvýši o 5 – 6 dychov. 

Zvýšenie prekrvenia vedie k zlepšeniu a urýchleniu metabolizmu tkanív, čo pomáha znižovať bolesť vyvolanú svalovým napätím.

Sauna je nepochybne jednou z najobľúbenejších procedúr z oblasti teploliečby

Kedy sa indikuje teploliečba

Teploliečba sa využíva pri akútnych úrazoch a zápaloch pohybového systému, chronických reumatických ochoreniach pohybového aparátu a reflexných svalových zmenách.

Aké sú účinky teploliečby na zdravie

Teploliečba uvoľňuje svalstvo a kŕče, zlepšuje výživu a funkčnosť orgánov, zlepšuje látkovú výmenu, tlmí bolesť a má imunobiologický účinok.

Má teploliečba nejaké kontraindikácie

Aplikácia procedúr z oblasti teploliečby sa neodporúča pri poruchách citlivosti, alergii na chlad,  angíne pectoris, precitlivenosti na teplo, opuchoch neznámeho pôvodu, otvorených poraneniach kože a horúčkových stavoch.

Využitie teploliečby v kúpeľoch

V kúpeľoch sa používajú nasledujúce teploliečebné procedúry:

Parafín

Lokálna aplikácia parafínového zábalu o teplote 45 – 50 °C. Táto procedúra sa využíva pri ochoreniach dýchacích ciest, neurologických ochoreniach, chorobách tráviaceho traktu, metabolických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, gynekologických a urologických ochoreniach.

Parafango

Parafango je procedúra podobná parafínu, no pri aplikácií nevyužíva len čistý parafín, ale parafín zmiešaný s peloidom. Indikácie procedúry sú podobné, ako pri parafíne. Aplikuje sa napríklad pri chronických zápalových ochoreniach pohybového aparátu, Bechterevovej chorobe, vertebrogénnych syndrómoch a ďalších ochoreniach pohybového aparátu.

Rašelina

Lokálna aplikácia rašelinového obkladu s teplotou 45 – 50 °C. Používa sa pri chronických reumatických ochoreniach pohybového ústrojenstva, poruchách prekrvenia, svalových bolestiach, zvýšenej náchylnosti k chorobám a pracovnom preťažení.

Sauna

Sauna predstavuje miestnosť, ktorá je vyhriata na vysokú teplotu od 60 do 140 °C. Hlavným účinkom sauny je zrelaxovanie organizmu, uvoľnenie stuhnutého svalstva a napätého mozgu. Poznáme viacero druhov sáun. V kúpeľoch sa najčastejšie využívajú fínska a parná sauna.

Časté otázky

Medzi teploliečbu zaraďujeme liečebné procedúry, ktoré využívajú na liečebné účely pôsobenie tepla.

Teploliečba sa indikuje prevažne pri ochoreniach pohybového aparátu. Pozrieť všetky indikácie.

Závažnými kontraindikáciami teploliečby sú ochorenia srdcovo-cievneho systému a poruchy citlivosti. Prehľad kontraindikácií.

Najznámejšou teplo liečebnou procedúrou je aplikácia parafínu. Pozrieť viac teploliečebných procedúr.

Scroll to Top