Teploliečba alebo keď teplo lieči

Teploliečba predstavuje liečebné procedúry, ktoré využívajú pôsobenie tepla na ľudský organizmus. Ide o jedny z najrozšírenejších kúpeľných procedúr.

Čo je to teploliečba

Teploliečba, alebo inak povedané liečba teplom, je metóda fyzikálnej terapie, počas ktorej pôsobia na organizmus termické podnety. Podľa miesta aplikácie procedúry rozlišujeme lokálnu a celkovú termoterapiu.

Aký je princíp teploliečby

Počas aplikácie tepelných podnetov reaguje organizmus rozširovaním ciev, zrýchlením srdcovej činnosti a zvýšením dychovej frekvencie. Už pri zvýšení telesnej teploty o 1°C sa zrýchli tep o 12 – 20 úderov za minútu a dychová frekvencia sa zvýši o 5 – 6 dychov. 

Zvýšenie prekrvenia vedie k zlepšeniu a urýchleniu metabolizmu tkanív, čo pomáha znižovať bolesť vyvolanú svalovým napätím.

Sauna je nepochybne jednou z najobľúbenejších procedúr z oblasti teploliečby

Kedy sa indikuje teploliečba

Teploliečba sa využíva pri akútnych úrazoch a zápaloch pohybového systému, chronických reumatických ochoreniach pohybového aparátu a reflexných svalových zmenách.

Aké sú účinky teploliečby na zdravie

Teploliečba uvoľňuje svalstvo a kŕče, zlepšuje výživu a funkčnosť orgánov, zlepšuje látkovú výmenu, tlmí bolesť a má imunobiologický účinok.

Má teploliečba nejaké kontraindikácie

Aplikácia procedúr z oblasti teploliečby sa neodporúča pri poruchách citlivosti, alergii na chlad,  angíne pectoris, precitlivenosti na teplo, opuchoch neznámeho pôvodu, otvorených poraneniach kože a horúčkových stavoch.

Využitie teploliečby v kúpeľoch

V kúpeľoch sa používajú nasledujúce teploliečebné procedúry:

Parafín

Lokálna aplikácia parafínového zábalu o teplote 45 – 50 °C. Táto procedúra sa využíva pri ochoreniach dýchacích ciest, neurologických ochoreniach, chorobách tráviaceho traktu, metabolických ochoreniach, ochoreniach pohybového aparátu, gynekologických a urologických ochoreniach.

Parafango

Parafango je procedúra podobná parafínu, no pri aplikácií nevyužíva len čistý parafín, ale parafín zmiešaný s peloidom. Indikácie procedúry sú podobné, ako pri parafíne. Aplikuje sa napríklad pri chronických zápalových ochoreniach pohybového aparátu, Bechterevovej chorobe, vertebrogénnych syndrómoch a ďalších ochoreniach pohybového aparátu.

Rašelina

Lokálna aplikácia rašelinového obkladu s teplotou 45 – 50 °C. Používa sa pri chronických reumatických ochoreniach pohybového ústrojenstva, poruchách prekrvenia, svalových bolestiach, zvýšenej náchylnosti k chorobám a pracovnom preťažení.

Sauna

Sauna predstavuje miestnosť, ktorá je vyhriata na vysokú teplotu od 60 do 140 °C. Hlavným účinkom sauny je zrelaxovanie organizmu, uvoľnenie stuhnutého svalstva a napätého mozgu. Poznáme viacero druhov sáun. V kúpeľoch sa najčastejšie využívajú fínska a parná sauna.

Časté otázky

Návrat hore