Na tieto procedúry sa môžete tešiť v rámci vodoliečby

Vodoliečba pomáha zlepšiť rozsah pohybu a svalovej zložky. Zaraďujeme sem množstvo procedúr od jednoduchých kúpeľov až po cvičenie vo vode. 

Čo je to vodoliečba

Vodoliečba, inak povedané hydroterapia, predstavuje termín pre súbor rôznych spôsobov liečby, ktorých spoločným menovateľom je využitie vody. Liečebný účinok vody závisí od jej teploty a zloženia, ale aj doby trvania ošetrenia a frekvencie jeho opakovania. 

Vodoliečba bola používaná už v starovekom Grécku a Ríme a dodnes tvorí pevnú súčasť fyziatrie. Využíva sa predovšetkým na liečebno-rehabilitačné a preventívne účely.

Aký je princíp vodoliečby

Základom vodoliečebných procedúr je vystavenie organizmu pôsobeniu tepelnej a pohybovej energie a pôsobeniu špeciálnych liečebných a chemických látok, ktoré sa vo vode nachádzajú. 

Pôsobenie tepelnej energie je dané teplotou vody, pôsobenie pohybovej energie zabezpečuje tlak a prúdenie vody. 

Špecifický chemický účinok vody závisí od zloženia vody, ktorá bola na liečebnú procedúru použitá.

Kúpeľné procedúry v Piešťanoch
Vodoliečba v kúpeľoch Piešťany

Aké sú pozitívne účinky vodoliečby

Vodoliečba má nasledujúce priaznivé účinky na ľudský organizmus:

  • podporuje regulačné procesy,
  • vyrovnáva poruchy prekrvenia,
  • trénuje regulačný systém,
  • napomáha správnej funkcii vegetatívnych reflexov,
  • vyrovnáva základné napätie oboch zložiek vegetatívneho nervového systému,
  • zlepšuje prekrvenie, výživu a premenu látok v koži,
  • zlepšuje imunitné vlastnosti kože.
  • zlepšuje periférne prekrvenie.

Má vodoliečba nejaké kontraindikácie

Za kontraindikácie pri vodoliečbe môžeme považovať alergiu na niektorú chemickú zložku vody, otvorené rany na koži a pri niektorých vodoliečebných procedúrach aj tehotenstvo, kŕčové žily, osteoporózu, kardiálne ťažkosti, stavy krátko po operáciách, kožné choroby a epilepsiu.

Využitie vodoliečby v kúpeľoch

Ako už názov kúpele napovedá, práve termálna voda predstavuje základ väčšiny kúpeľných procedúr. Najznámejšie vodoliečebné procedúry v našich končinách sú hydromasážna vaňa a vírivka.  Pri návšteve kúpeľov sa však môžete tešiť na omnoho širšiu paletu vodoliečebných procedúr, z ktorých vám lekár vyberie tie pravé, šité na mieru vašim zdravotným problémom.

Minerálny kúpeľ

Kúpeľ, pri ktorom sa využíva minerálna voda ohriata zvyčajne pomocou pary na teplotu okolo 34 až 35 °C.

Rašelinový kúpeľ

Kúpeľ vytvorený zmesou minerálnej vody a rašeliny. Používa sa pri indikáciách ako sú reumatické choroby, artrózy, svalové kontraktúry, osteochondrózy, bolestivé vertebrogénne syndrómy a gynekologické ochorenia.

Uhličitý kúpeľ

Správne pripravený uhličitý kúpeľ obsahuje minimálne 1000 mg voľného CO2 v 1 kg vody. Tento druh kúpeľa je vhodný pri srdcovocievnych a nervových ochoreniach.

Prísadový kúpeľ

Minerálny kúpeľ, ktorý je obohatený pridaním aromatizovanej zložky. Najčastejšie sa ako prísada používajú soli s vôňou eukalyptu, levandule a rozmarínu.

Vírivý kúpeľ horných a dolných končatín

Jemná masáž horných alebo dolných končatín pôsobením vírivej vody s teplotou 36 až 38 °C. Cieľom je zlepšenie prekrvenia končatín, uvoľnenie svalovej a kĺbovej stuhnutosti.

Vírivý kúpeľ horných končatín v kúpeľoch Lúčky

Šliapacie kúpele

Šliapacie kúpele predstavujú striedanie aktívneho prešľapovania vo vaničke s horúcou a studenou vodou. Studená voda má teplotu 10 až 16 °C a horúca voda 40 až 46 °C. Vďaka svojim upokojujúcim účinkom sa využíva napríklad pri bolestiach hlavy a migrénach. Niekde sa táto procedúra zvykne označovať aj ako Kneippov kúpeľ.

Perličkový kúpeľ

Druh kúpeľa, ktorý je charakteristický sýtením minerálnej vody s teplotou 36 až 37 °C stlačeným vzduchom (0,15 MPa). Indikuje sa pri vazomotorických a klimakterických neurózach, nespavosti, neurologických ochoreniach a ochoreniach pohybového aparátu.

Hydromasáž

Vaňový kúpeľ podávaný v špeciálnych vaniach, ktoré majú po bokoch uložené trysky. Aplikuje sa s vodou teploty 36 až 38 °C. Priaznivé účinky: zvýšenie prekrvenia, zmiernenie bolesti a uvoľnenie svalov.

Škótske streky

Prevádzajú sa vodným paprskom z trysky zo vzdialenosti minimálne 3 metrov, pričom využívajú striedanie teplej a studenej vody. Teplá voda má teplotu v rozmedzí 38 – 42 °C a studená voda 16 – 18 °C. Cieľom je intenzívne prekrvenie a stimulácia srdcovej činnosti.

Kneippove polevy

Procedúra zaožená na polievaní teplou a studenou vodou, ktorá sa aplikuje vždy len na časť tela – dolné končatiny, dolná časť tela, horná časť tela a kombinácia hornej a dolnej časti tela. Teplá voda má teplotu 38 až 42 °C , studená voda 10 až 24 °C.

Whirpool

Vírivý kúpeľ určený pre viac osôb. Využíva izotermickú alebo hypertermickú vodu o teplote 36 až 38 °C. Indikuje sa pri ochoreniach pohybového aparátu, stavoch prepracovanosti, podráždenosti, nespavosti a pri zvýšenej únave.

Cvičenie v bazéne

Cvičenie v bazéne využíva priaznivé pôsobenie vody – nadľahčovanie na aktívne cvičenie pacienta. Prebieha skupinovo alebo individuálne, vhodné je najmä po úrazoch a operáciách, nakoľko zjednodušuje pohyb a pomáha k efektívnejšej rehabilitácií.

Ako prebiehajú vodoliečebné procedúry

Vhodné vodoliečebné procedúry vyberá kúpeľný lekár podľa zdravotného stavu pacienta. Niektoré vodoliečebné procedúry prebiehajú individuálne – napríklad vaňové kúpele, iné sú realizované skupinovo – napríklad cvičenie v bazéne. 

To, či pacient absolvuje procedúru v plavkách alebo nahý, závisí od konkrétneho typu procedúry. Plavky môžu byť zakázané aj pri niektorých skupinových procedúrach – napríklad zrkadlisko v Piešťanských kúpeľov. V takomto prípade sú pacienti rozdelení zvlášť podľa pohlavia.

Časté otázky

Vodoliečba je súbor kúpeľných procedúr, ktoré využívajú pôsobenie vody na liečivé účely. 

Medzi vodoliečbu zaraďujeme napríklad škótske streky, perličkový kúpeľ a Kneippov kúpeľ. Pozrieť všetky procedúry.

Hlavnou kontraindikáciou vodoliečby sú otvorené rany. Ďalšie kontraindikácie.

Vodoliečba sa používa napríklad pri liečbe ochorení nervovej sústavy.

Inak nazývaný aj šľapací kúpeľ, ide o aktívny kúpeľ nôh striedavo v horúcej a studenej vode. Zistiť viac

Škótske streky predstavujú špeciálnu “sprchu” striedavými tryskami teplej a studenej vody. Zistiť viac.

Scroll to Top