Magnetoterapia – zázračná procedúra, ktorá uvoľňuje svalstvo a tlmí bolesť

Magnetoterapia patrí medzi kúpeľné procedúry, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť. Zistite, pri akých zdravotných problémoch vám pomôže uľaviť.

Princíp magnetoterapie

Magnetoterapia využíva na liečbu pôsobenie magnetického poľa. Vychádza pri tom z predpokladu, že každé ľudské telo má svoje vlastné magnetické pole. To je v prípade zdravého organizmu v maximálnej rovnováhe. 

Zdravotné problémy začnú vznikať v momente, keď jednotlivé molekuly ľudského organizmu prestanú byť v rovnováhe. Vystavenie organizmu magnetickému poľu má za úlohu vrátiť telu stratenú rovnováhu.  Najčastejšie sa pri magnetoterapii používa nízkofrekvenčné pole s frekvenciou do 100 Hz.

Ako prebieha magnetoterapia

Magnetoterapia využíva magnety rôznej veľkosti a sily, ktoré sú podľa potreby umiestňované na telo. Najčastejšie sa používa kovová platňa, na ktorú si pacient ľahne. Pri tomto spôsobe aplikácie magnetické pole priaznivo pôsobí na celú chrbticu.

Ďalším spôsobom aplikácie je využitie špeciálneho valca, do ktorého sa vkladá postihnutá časť tela. Tento spôsob sa používa prevažne na liečbu kĺbov, panvy a končatín. 

Poslednou možnosťou aplikácie je prikladanie malých, štvorcových platní z kovu na postihnuté oblasti tela. 
Magnetoterapeutická procedúra trvá priemerne pol hodiny (10 až 30 minút).

Magnetoterapia pomáha uľaviť od bolesti

Účinky magnetoterapie

Magnetoterapii môžeme pripísať 5 hlavných účinkov:

  1. Analgetický – zníženie bolesti, hlavný dôvod indikácie magnetoterapie.
  2. Regeneračný – podpora obnovy poškodených tkanív a urýchlenie hojenia.
  3. Myorelaxačný – uvoľnenie svalstva a zníženie svalového napätia.
  4. Vazodilatačný – zvýšenie prekrvenia tkanív vďaka rozšíreniu ciev.
  5. Antiedematózny – zmiernenie opuchov.

Má magnetoterapia nejaké kontraindikácie?

Vo všeobecnosti je magnetoterapia veľmi dobre znášaná. Jej absolvovanie sa neodporúča tehotným ženám, ženám počas menštruácie a pacientom s implantovaným kardiostimulátorom alebo inzulínovou pumpou. Ďalej by magnetoterapia nemala byť indikovaná pri výskyte niektorého z nasledujúcich zdravotných problémov:

  • neznáme bolesti v brušnej oblasti,
  • epilepsia,
  • ochorenia krvi,
  • záchvatové ochorenia (napríklad epilepsia),
  • kvrvácavé stavy,
  • infekčné, mykotické alebo hubové ochorenia,
  • nízky krvný tlak,
  • onkologické ochorenia,
  • po chemoterapii,
  • akútna tuberkulóza.

Vďaka malému množstvu kontraindikácii a širokému spektru účinkov na ľudský organizmus má magnetoterapia v medicíne a fyzioterapii pestré využitie. Využíva sa v ortopédii, reumatológii, pri rehabilitáciách a balneológii. Počas kúpeľnej liečby patria medzi najčastejšie indikácie magnetoterapie stavy po úrazoch a operáciách a rôzne pohybové ochorenia. Často je využívaná na liečbu bolestí kĺbov a chrbtice, pri reumatizme, koreňových syndrómoch, Bechterevovej chorobe a astme.

Návrat hore