Čo potrebujete vedieť počas liečebného pobytu v kúpeľoch

Liečebný pobyt v kúpeľoch cez zdravotnú poisťovňu so sebou prináša množstvo špecifík. Pacienti, ktorí kúpele navštívia prvýkrát, majú zvyčajne počas prvého dňa hlavu plnú neuveriteľného množstva informácii a kúpele sa im zdajú ako jedno veľké bludisko. Prejdite si spolu s nami základné informácie o tom, čo vás v kúpeľoch čaká a zvládnite svoj prvý kúpeľný deň aj celé liečenie s ľahkosťou a pohodou.

Ako prebieha kúpeľná liečba

Kúpeľná liečba cez zdravotnú poisťovňu predstavuje formu ústavného liečenia, ktorá má presne stanovené podmienky. Pacient je povinný počas celého liečebného pobytu rešpektovať nariadenia príslušného kúpeľného zariadenia. V opačnom prípade sú kúpele oprávnené jeho liečebný pobyt ukončiť hocikedy v priebehu liečenia.

Trvanie liečebného pobytu cez zdravotnú poisťovňu

Zákonom stanovená dĺžka liečebného pobytu je, v závislosti od indikácie, 21 alebo 28 dní. Túto dĺžku nie je možné skrátiť a pacient by mal absolvovať celý liečebný pobyt. Prerušiť liečenie na nevyhnutný čas je možné len z vážnych dôvodov – napríklad choroba alebo neodkladné rodinné dôvody. 

Prvý a posledný deň liečenia sa rátajú ako jeden deň, to znamená, že celkovo v kúpeľoch strávite 22 dní (21 nocí) alebo 29 dní (28 nocí).

Check in a check out

Liečebné pobyty cez poisťovne štandardne začínajú obedom, vo výnimočných prípadoch večerou. Čas nástupu do kúpeľného zariadenia nájdete na predvolaní na kúpeľnú liečbu. Pri pobytoch začínajúcich obedom je to zvyčajne od 12:00, pri pobytoch začínajúcich večerou po 14:00. 

Recepcia v hoteli Alexander v Bardejovských Kúpeľoch

Posledný deň liečebného pobytu má poistenec k dispozícii ešte raňajky, len výnimočne aj obed. Odovzdať izbu je zvyčajne potrebné do 10 – 11 hodiny doobeda. Presnú informáciu o ukončení pobytu vám poskytnú pri check in-e.

Lekárske prehliadky

V rámci kúpeľného pobytu cez poisťovňu absolvujete, v závislosti od konkrétneho kúpeľného zariadenia, 3 alebo 4 lekárske prehliadky. 

Vstupná lekárska prehliadka predstavuje začiatok každého liečebného pobytu a bez jej absolvovania nie je možné začať poskytovať procedúry. Táto prehliadka býva preto naplánovaná bezprostredne po príchode do kúpeľného zariadenia, zvyčajne prvý alebo druhý deň pobytu. Informáciu o vstupnej lekárskej prehliadke vám poskytnú pri check in-e. Niektoré kúpele prideľujú pacientom presný čas, na ktorý sa majú dostaviť ku kúpeľnému lekárovi, iné len oznámia deň prehliadky a ordinačné hodiny lekára.

Približne v strede liečebného pobytu na pacienta čaká kontrolná lekárska prehliadka. Jej cieľom je zhodnotiť vplyv predpísaných procedúr a prípadne upraviť plán predpísaných procedúr. 

Liečebný pobyt končí výstupnou lekárskou prehliadkou, na ktorej lekár zhodnotí efekt kúpeľnej liečby a vystaví potvrdenie o absolvovaní liečenia.

Podávanie procedúr

Po absolvovaní vstupnej lekárskej prehliadky vám lekár predpíše vybrané kúpeľné procedúry. Zoznam procedúr s miestom a časom ich podávania sa nazýva kúpeľný preukaz. Tento preukaz zvyčajne vydávajú na pracovisku s názvom Časovanie procedúr. Informáciu o tom, kedy a kde si máte svoj kúpeľný preukaz vyzdvihnúť, vám dá lekár na konci lekárskej prehliadky. 

Na základe informácii uvedených v kúpeľnom preukaze sa následne dostavíte na predpísanú procedúru.

Viac informácii o kúpeľných procedúrach a priebehu ich podávania si môžete prečítať v článku Kúpeľné procedúry, ktoré rozmaznajú telo aj dušu.

Stravovanie

Každý návštevník kúpeľov cez zdravotnú poisťovňu má zabezpečené stravovanie formou plnej penzie – raňajky, obed a večera. 

Spôsob podávania stravy si každé kúpele upravujú podľa vlastných usmernení. Raňajky sú väčšinou podávané formou švédskych stolov, obed a večera servírované, pričom je na výber z 3 až 5 jedál. Tieto jedlá sa však nevyberajú v deň ich servírovania, ale minimálne deň vopred. 

Jedlo je podávané len v určitom čase. Niektoré kúpele majú presne stanovený čas, v ktorom je pacient povinný prísť do jedálne, iné ponúkajú časové rozpätie napríklad v rámci dvoch hodín. 

Reštaurácia v hoteli Splendid v kúpeľoch Piešťany

Vo väčšine kúpeľných zariadení funguje v jedálni zasadací poriadok. To znamená, že na začiatku pobytu vám vedúca jedálne pridelí miesto, na ktorom budete sedieť až do konca pobytu. 

Informácie o presnom čase servírovania jedla vám dajú priamo pri check in-e, ostatné informácie vám doplní vedúca jedálne pri prvej návšteve jedálne. 

Čo si zbaliť do kúpeľov

3 alebo 4 týždne sa môžu zdať ako krátke obdobie, no napriek tomu sa môže počas nich veľa zmeniť. Do kúpeľov môžete prísť v krátkych rukávoch a o týždeň vás môže prekvapiť sneženie. Alebo naopak. Do kúpeľov prídete v zimnej bunde a už o týždeň sa budete vyhrievať na teplom slniečku. Oblečenie, ktoré si so sebou beriete, preto prispôsobte ročnému obdobiu a výkyvom počasia, ktoré vás nečakane môžu zastihnúť. 

Hoci oblečenie predstavuje jednu z najdôležitejších častí batožiny, rozhodne to nie je všetko, čo budete v kúpeľoch potrebovať. Prečítajte si náš článok Ako sa zbaliť do kúpeľov. Vďaka prehľadnému zoznamu, ktorý sme pre vás pripravili, sa zbalíte ľavou zadnou bez zbytočných stresov a je malá pravdepodobnosť, že niečo dôležité zabudnete. 

Liečebný pobyt cez zdravotnú poisťovňu predstavuje príjemnú formu relaxu, ktorá telu uľaví od nepríjemných prejavov ochorenia a upokojí myseľ. Okrem príjemných povinnosti, akými je absolvovanie liečebných procedúr, sa môžete tešiť aj na pestré možnosti aktívneho trávenia voľného času

Veríme, že aj vďaka našim radám váš kúpeľný pobyt prebehne bez problémov a prispeje k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.

Scroll to Top