Liečivé zábaly uľavia od stresu, stuhnutých svalov aj bolesti

Vedeli ste, že zábal má nielen liečivé, ale často aj kozmetické účinky? Spoznajte jednotlivé druhy liečivých zábalov a všetky ich čarovné účinky.

Čo je to liečivý zábal

Liečivý zábal je špeciálna procedúra, pri ktorej sa na telo aplikuje liečivá hmota podľa druhu zábalu, prikryje sa a nechá sa pôsobiť.

Aké sú pozitívne účinky zábalov

Zábaly pomáhajú uvoľniť svalstvo a upokojiť ho, zlepšiť látkovú výmenu v organizme a zmierniť príznaky mnohých porúch pohybového ústrojenstva.

Celotelový zábal

Kedy sa využívajú zábaly

Zábaly sa používajú na liečbu niektorých neurologických ochorení a ochorení pohybového aparátu, v rámci rehabilitácie po úrazoch a operáciách, pri vybraných gynekologických ochoreniach, ale podľa zloženia konkrétneho zábalu aj na liečbu kožných ochorení.

Liečivý zábal kontraindikácie

Liečivé zábaly zvyšujú teplotu organizmu, a preto nie sú vhodné pre pacientov s ochoreniami srdca a ciev, po mozgových príhodách a po onkologických operáciách.

Aké druhy liečivých zábalov poznáme

V kúpeľoch sa najčastejšie stretávame so 4 druhmi zábalov:

Rašelinový zábal

Pri rašelinovom zábale sa používa zmes rašeliny a minerálnej vody, ktorá sa pred aplikáciou zohreje na teplotu 44°C. Rašelinová zmes sa nanesie priamo na ošetrované miesto a prikryje sa. Pacient sa následne ešte zabalí do plachty a deky a oddychuje niekoľko minút.

Bahenný zábal

Pri bahennom zábale sa bahno nanáša priamo na ošetrovanú časť tela a pacient sa zabalí do plachty. Po 20 minútach sa bahno zmije a pacient absolvuje ešte 15 minútový suchý zábal.

Parafínový zábal

Lokálna aplikácia špeciálneho vosku, ktorý je získaný z ropy a obohatený o vitamín E. Zábal sa necháva pôsobiť 20 minút. Okrem zdravotných účinkov, ako je napríklad zmenšenie bolesti, má zábal aj kozmetické účinky.

Parafangový zábal

Parafango sa pripravuje miešaním spraše z vysušeného bahna s čistým tvrdým parafínom a parafínovým olejom. Na pokožku sa aplikuje vo forme plastov o hrúbke približne 1 cm, ktoré majú v dobe aplikácie teplotu 50 až 55 °C. Necháva sa pôsobiť 20 minút.

Časté otázky

Návrat hore