Kúpele Kováčová

Kováčová je podhorská obec, rozprestierajúca sa pod výbežkami Kremnického pohoria severozápadne od Zvolena v nadmorskej výške 320 m.n.m. Územie obce patrí do oblasti teplej kotlinovej klímy, charakterizovanej ako mierne suchá až vlhká, s chladnou zimou a s častým výskytom inverzií teplôt vzduchu. Podľa švajčiarskej klasifikácie možno obec Kováčová zatriediť do klimoterapeutickej oblasti so stupňom stimulácie 0–, má teda klímu sedatívnu, čo vyhovuje účelovému zameraniu kúpeľov Kováčová. V kúpeľoch Kováčová sa liečia choroby pohybového ústrojenstva, nervové choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby obličiek a močových ciest a ženské choroby. Všetky liečebné procedúry sú poskytované špecializovanými zdravotníckymi pracovníkmi. 

História

Vznik kúpeľov v obci je v priamom spojení s továrňou na výrobu plechu a železa. Firma potrebovala pri spracovaní železnej rudy veľa uhlia a tak začala uskutočňovať vrty. Pri jednom z nich narazili na horúci prameň s teplotou vody 45°C. Bolo to v roku 1898. Do malého termálneho jazierka sa chodievali kúpať prevažne obyvatelia obce a ľudia z blízkeho okolia. O ďalšom rozvoji kúpeľov rozhodol až výsledok veľkého hydrogeologického prieskumu, počas ktorého sa v roku 1964 podarilo vo vzdialenosti asi 30 metrov na severozápad od kúpeľného domu zachytiť prameň K1 z hĺbky 502 m, horúci 48,5 °C. Tento v roku 1982 prestal fungovať. V roku 1983 bol vybudovaný terajší zdroj – vrt K2, ktorým sa v hĺbke 536 m zachytila minerálna voda rovnakej teploty aj zloženia. Má síranovo-hydrouhličitanovú, vápenato-horečnatú, termálnu, hypotonickú minerálnu vodu. Po ochladení na 39 °C sa prameňom napĺňa kúpeľný bazén a vane. 

Prírodné liečivé zdroje

Prírodným liečivým prostriedkom v Kováčovej je sírano-hydrouhličitanová, vápenato-horčíková, hypotonická termálna voda s teplotou 48,5°C. Vyviera geologickým vrtom z hĺbky 502 m. Kováčovská minerálna voda s obsahom vápnika, horčíka, síranu, hydrokarbonátu a s obsahom 850 mg/lit. voľného kysličníka uhličitého patrí k skupine minerálnych prameňov rozsiahleho termálneho, tzv. zvolensko-badínskeho neogénneho bazénu. Kapacitou 3000 litrov vody za minútu patrí žriedlo v Kováčovej medzi najvýdatnejšie na Slovensku. Fyzikálne a chemické vlastnosti jeho termálnej vody sú mimoriadne priaznivé na balneologické využitie.

Procedúry

  • Diagnostická časť: lekárske vyšetrenie, laboratórne vyšetrenia, EKG   

  • Vodoliečba: termálny minerálny bazén, vaňový termálny minerálny kúpeľ, hydromasážny kúpeľ dolných končatín, hydromasážny kúpeľ horných končatín, hydromasážny kúpeľ celotelový, perličkový kúpeľ, kúpeľ živá soľ - magnéziový kúpeľ, kyslíkový kúpeľ, uhličitý kúpeľ, subaquálna masáž celotelová, škótske streky, Kneippov šliapací kúpeľ

  • Teploliečba: termálny lávový zábal, termálny rašelinový zábal

  • Masáže: klasická masáž, reflexná masáž, reflexná masáž chodidiel, medová masáž, čokoládová masáž, masáž lávovými kameňmi, vákuová masáž - bankovanie, Bio masáže 

  • Elektroliečba: diadynamik, ultrazvuk, ionomodulátor, rebox, bioptrónová lampa, laseroterapia, magnekon, inhalácia

  • Morský kúpeľ

  • Fínska sauna suchá

  • Liečebný telocvik: cvičenie vo vode, individuálny telocvik, skupinové cvičenie, nordic walking

Hlavné výhody

  • minerálna termálna liečivá voda 

  • pokoj a oddych

Liečebný pobyt skupina A

Liečebný pobyt skupina B

Porovnanie hotelov

  Krytý bazén Vonkajší bazén Liečivá voda v objekte Možnosť psa na izbe Parkovanie Bezbariérové izby
Detvan
Kúpele Kováčová

Kúpeľná 76/70
Kováčová 962 37
Slovensko

Tel. rezervácie: 00421455445349